Thumbnail

Billig Snowkite på fjellet :) |  6 December, 2009

Her er en godt bevart julehemmelighet for den som vil finne sin egen idyll i fjell eller mark, til en rimelig penge.

For 175 kroner døgnet kan du kose de i en av Turistforeningens 431 hytter og stuer rundt i landet.

De ligger der for seg selv, og bare venter på julebesøk. Rimeligst er det for medlemmer, men alle andre kan også bruke hyttene. Ikke-medlemmer må betale 275 kroner døgnet for losji, brensel og propan.

Gratis for barn
For barn under 12 år er oppholdet gratis hvis man er medlem, og koster 135 kroner døgnet for ikke-medlemmer.

De selvbetjente hyttene har et proviantlager du kan forsyne deg av, og legge igjen penger. Men det anbefales at du tar med deg eget julesnadder. Hyttenøkkel får du låne hos Turistforeningen mot et depositum.

- Mange av hyttene er enkle å komme til, og det er nesten bare å velge og vrake, sier kommunikasjonssjef Merete Habberstad i Turistforeningen.

Økt interesse
Hun sier de merker økt interesse for hyttene, men at det likevel kan kalles en godt bevart hemmelighet, fordi så mange ikke kjenner til muligheten.

-Jeg drømmer om en slik jul selv, jeg, sier Habberstad.
Bor du i Oslo, kan du til og med ta trikken inn i Marka.

Her er 10 hytter Turistforeningen anbefaler for jule- eller nyttårsbesøk:

* Gråhøgdbu (1135 moh.) Ligger på Ringebufjellet et stykke sør for Rondane nasjonalpark med vidt utsyn mot vest.

* Toveseter (980 moh.) Ligger på ruten Norefjell – Hardangervidda, mellom Haglebu og Høgevarde. Hytta er opprinnelig ei gammel seter, og særpreget er beholdt innvendig.

* Lufsjå (1235 moh.) Med vid utsikt over et åpent viddelandskap ligger hytta Lufsjå på en av Hardangerviddas utløpere. Hytta ligger ovenfor sørøstenden av vannet Lufsjå.

* Græslihytta (598 moh.) Hytta ligger oppunder skoggrensa, med utsikt over Tydalen og mot Hyllingen, Blåhammaren og Bringen på andre siden av dalen.

* Fugleleiken (600 moh.) Ligger i nordenden av Svanstulvannet i Luksefjell i Telemark.

* Selhamar (880 moh.) Ligger ved utløpet av Selhamarvatn i Stølsheiemn, og nås fra Eksingedalen og Vikafjellet.

* Vending Turisthytte (820 moh.) Ligger i fjellet mellom Bergsdalen og Kvamskogen utenfor Bergen.

* Storhøliseter (980 moh.) På vinterstid har hytta blitt den store innfallsporten til Huldreheimen.

* Myrseter (300 moh.) Dett er en gammel seter i Nordmarka fra 1700-tallet. Vinterstid er det skiløype fra By i Lommedalen som går rett forbi hytta.

*Haukeliseter Fjellstue (1000 moh.) Betjent hele året, og ligger ved helårsveien (E134) over Haukeli. Her kan du få overnatting i ulike prisklasser, fra helt enkelt til god hotellstandard. Arrangerer jul for gjestene med mange aktiviteter.

Artikkel fra VG-Nett:

http://www.vg.no/reise/artikkel.php?artid=592696