Thumbnail

Kiting i Cabarete |  11 December, 2009

Er du en av dem som ikke helt tørr å gamble på at sommeren i Norge skal gi deg 10m/s, 28 grader og skyfri himmel? Isåfall bør du sterkt vurdere å besøke den koselige men ytterst aktive byen Cabarete, nordvest i Den Dominikanske republikk. Her følger en kjapp oppsummering fra Marcus som har tilbrakt de siste 3 månedene der.

Kjører man østover fra flyplassen i Puerto Plata langs riksvei 5 treffer man før eller siden et stort grønt skilt som ønsker deg velkommen til Cabarete. Den vesle landsbyen med knappe 30.000 innbyggere kan i starten virke noe stusselig, men er faktisk en av de mest spennende og livligste byene i Den dominikanske republikk. For 10-15 år siden var dette en rolig fiskelandsby fram til vindentusiaster oppdaget at dette var en perfekt spot for windsurfing. Etter det tok det ikke lang tid før europeiske investorer matet inn penger og omgjorde Cabarete til en av verdens mest attraktive windsurfing destinasjoner. På slutten av 90 tallet ankom også den første kiten på Cabarete Bay og a long story short; idag heter den bare Kite-beach!

Spots

Cabarete regnes som et mekka for kitere og med god grunn. Flotte lange strender kombinert med herlig vind fra NØ legger forholdene til rette for en minnerik og herlig kiteopplevelse.

De beste stedene er som nevnt Kite-beach og den litt mindre folksomme Bozo beach. Disse ligger litt utenfor sentrum, men det er ingen problem å kite downwind og tilbake. Kitebeach er ganske trang så hvis du trenger god plass til å rigge å launche er det kanskje greiest å starte fra Bozo. På kitebeach finner du majoriteten av kiteskolene og de fleste av disse tilbyr skap hvor man kan låse inn ustyr mot en neve peso.

350 meter ifra land bryter bølgene inn mot Kitebeach så her er det relativt flatt vann iforhold til andre nærliggende strender. Bakdelen er at du må dele plassen med endel andre kitere men som regel er ikke dette et problem, spesielt ikke i lavsesongen.

La Boca er en annen spot et par kilometer øst for Cabarete og på gode dager er dette perfekt for de som foretrekker flatt vann. Siden dette egentlig er del av en elv kan man også kite ut til sjøs, men lagunen er ikke særlig stor og her kan det fort bli litt stress hvis man kræsjer kiten. Du har nemlig bare et par sekunder på deg for å få den opp igjen, og har den først invertert så må du belage deg på å hente kiten innimellom busker og palmer. Been there done that!

Etter en delig økt på La Boca kan jeg også anbefale en downwinder ned til Cabarete sentrum. Turen tar ca 20 minutter i jevnt tempo og er en fin avslutning på dagen. Husk isåfall å dra avgårde før vinden løyer, og kommer det kald luft innover så er det et tegn på at vinden er iferd med å avta!
Høysesongen for kitere er mellom juni og september. I denne perioden har man tradewinds fra NØ som sammen med termikk gir stabil vind fra 10 til 15 m/s. Etter september blir vinden noe dårligere men ifølge lokale kitere har man som regel 2-3 gode dager i uken også da. Dette stemmer godt overens med mine egne observasjoner. Den beste vinden kommer som regel etter klokken 13 og varer fram til rundt 6.

Bølgesurfing

Playa Encuentro er stranda for surfere og vinterhalvåret byr på godt svell og glatte bølger. De beste settene skal visstnok komme tidlig på morgningen og dør litt etterhvert, for så å bygge seg opp igjen utover dagen. Encuentro ligger ca 4 km fra Cabarete sentrum så her må man enten kjøre selv eller ta moto-taxi. På selve stranda finner du blant annet Bobo’s surf school hvor du kan leie et slitt brett for rundt 15$ dagen men her er det definitivt rom for forhandlinger.

Foto: Hege Holt

Foto: Anne Grethe Tomassen